Μπαρτσελόνα-Εφες 75-80: Απόδραση από την Βαρκελώνη για τους μπλέ με κομβικούς Λάρκιν και Μίτσιτς

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 80-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-9, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 12-7.

Καταιγιστική η Εφές στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-9). Η τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-28).

Αν και οι μπλαουγκράνα μείωσαν την διαφορά στους οχτώ πόντους στο 22' λεπτό, οι μπλε κράτησαν την απόσταση τους και ανέβασαν ρυθμό στα επόμενα οχτώ λεπτά, για αυτό και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-48). Παρότι η Μπαρτσελόνα έκανε μεγάλη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 27-18, η Εφές διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 80-75.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Λάρκιν και Μίτσιτς με 17 πόντους έκαστος. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χίγκινς και Μίροτιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80