Βιλερμπάν-Βαλένθια 79-83: Πολύτιμο διπλό για το κυνήγι της οχτάδας για τις νυχτερίδες

Η Βαλένθια νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 83-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-10, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 6-13.

Η Βαλένθια ήταν πιο δυναμική στην αρχή του αγώνα, είχε το πάνω χέρι και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι "νυχτερίδες" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-21, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-37).

Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν λύσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της νίκης, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 23-10. Η γαλλική ομάδα πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 25' λεπτό (57-56), αλλά οι φιλοξενούμενοι παρά την μειωμένη διαφορά, παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-60). Αν και η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 34' λεπτό (72-71), η Βαλένθια είχε κατά κύριο λόγο το προβάδισμα σε χαμηλά επίπεδα διαφορών και νίκησε εκτός έδρας με 83-79.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Λόπεθ-Αροστέγκι και Ραντεμπό με 13 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Καχουντί με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83