Παρτιζάν – Μπασκόνια 83-65: Ο… νόμος του Βελιγραδίου

Η «Stark Arena» είναι το μεγάλο φετινό όπλο της Παρτιζάν, με το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επικρατεί με άνεση της Μπασκόνια με 83-65, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες εντός έδρας νίκες. Στο 9-10 οι Σέρβοι, στο 11-8 έπεσαν οι Βάσκοι, που μετράνε, πλέον, τρεις σερί ήττες.

Η Παρτιζάν πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, με όπλο το επιθετικό της παιχνίδι. Χαρακτηριστικό πως το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σημείωσε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο, αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα (29-17), το οποίο και διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, που βρήκε τους Σέρβους μπροστά με 11 πόντους (47-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπασκόνια να τρέξει ένα γρήγορο 5-0 για το 47-41, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για τους Βάσκους. Δύο τρίποντα του Πάντερ μετέτρεψαν το 49-43 σε 55-43, ενώ Παπαπέτρου, Άντζουσιτς και Έξουμ… εκτόξευσαν την διαφορά στο +17, με το 67-50 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου. Τέσσερις πόντοι του Λεσόρ διατήρησαν την Παρτιζάν στο +16 (71-55),  ο Τριφούνοβιτς με τρίποντο για το 78-58, έστειλε τους γηπεδούχους στο +20, με το τελικό 83-65 να …σφραγίζει την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη των Σέρβων.

Ο Τριφούνοβιτς με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Παρτιζάν, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση με 13 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ, τον Πάντερ να προσθέτει 12 πόντους και τον Λεσόρτ 11 πόντους.

Για την ντεφορμέ τις τελευταίες εβδομάδες Μπασκόνια, ο Μαρίνκοβιτς με 16 πόντους, ήταν ο μόνος διψήφιος των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 47-36, 67-50, 83-65