Βαλένθια-Εφες 81-71: Με μισή ομάδα οι νυχτερίδες υπέταξαν τους πρωταθλητές Ευρώπης

Παρά τις έξι απουσίες της, η Βαλένθια νίκησε εντός έδρας την Εφές με 81-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-10, ενώ οι μπλε έπεσαν στο 9-9.

Η ισπανική ομάδα δεν είχε στην διάθεση της, τους Σαμ Βαν Ρόσομ, Κρις Τζόουνς,  Βίκτορ Κλαβέρ, Τζάρεντ Χάρπερ, Μάρτιν Χέρμανσον,  Χασιέλ Ριβέρο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο προβάδισμα στην αρχή του αγώνα, με την Βαλένθια να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Αν και η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ¨'νυχτερίδες" είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (31-30).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Εφες να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-52). Η Βαλένθια έκανε την μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Εφές με 81-71.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Πουέρτο και Γουέμπ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Πλάις που έβαλαν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-13, 31-30, 52-56, 81-71