Βιλερμπάν-Μπαρτσελόνα 75-82: Τα χρειάστηκαν στο τέλος οι μπλαουγκράνα αλλά πήραν την νίκη

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 82-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-6, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 6-12.

Αν και η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 5' λεπτό (9-4), η Βιλερμπάν ανέτρεψε και προσπέρασε, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 11-2, και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-11). Οι μπλαουγκράνα είχαν άμεσες απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-18, έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-33).

Οι "ασπρόμαυροι" ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και ήταν στο +3 στο 25' λεπτό (45-42). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 21-15 στα επόμενα πέντε λεπτά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-60). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 35' λεπτό (73-69), με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα σερί εννέα πόντων και για αυτό ήταν στο +5 στο 37' λεπτό (78-73). Οι μπλαουγκράνα ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά και νίκησαν εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 82-75.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Χίγκινς με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Φαλ και Μάθιους με 23 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-11, 33-42, 60-63, 75-82