Βαλένθια - Παναθηναϊκός 94-91: Αντεπιτέθηκε, αλλά λύγισε στην παράταση (pics)

Ο Παναθηναϊκός είδε το σερί των νικών του στην Ευρωλίγκα να τελειώνει στην Ισπανία, εκεί όπου η Βαλένθια πήρε τη νίκη στην παράταση με 94-91. Οι "πράσινοι" βρίσκονται πλέον στο 6-7, με τους "πορτοκαλί" να τους πιάνουν στην κατάταξη.

Τα τρίποντα πρωταγωνίστησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους «πράσινους» να χτίζουν πρώτοι μια μικρή διαφορά (8-13, 3’45’’). Παπαγιάννης, Λι και τελικά Πονίτκα ήταν αυτοί που βοήθησαν ώστε η απόσταση να πάρει διψήφια τιμή (15-25, 8’50’’). Οι Ισπανοί με το δικό τους πνεύμα, το δικό τους τρόπο παιχνιδιού, τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σε πρώτο ρόλο (14π. στο πρώτο μισό) και καλύτερες συνεργασίες «ροκάνισαν» αυτή τη διαφορά. Η μαχητικότητα που ο προπονητής τους, Άλεξ Μουμπρού, έδειχνε ως παίκτης παρουσιάστηκε στους «πορτοκαλί» που αρχικά από τη ρακέτα και στη συνέχεια και με σουτ τριών πόντων έφεραν τον αγώνα στα ίσια (26-26, 11’) για να φτάσουν και το +6 (44-38, 19’) από τα χέρια του Κλέμεν Πρέπελιτς.

Ο Μπέικον, τον οποίο είχε υπό την... εποπτεία του ο Γουέμπ στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, ευστόχησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας στο δεύτερο μισό του αγώνα (47-42, 20'40'') και συνέχισε να πρέπει να αντιμετωπίζει τις παγίδες των Ισπανών και το double team κάθε φορά που άγγιζε την μπάλα. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 47-45 (21'15''), αλλά τα επόμενα λεπτά είχαν την υπογραφή της Βαλένθια που έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (56-45, 22'40'') και στο +14 (59-45, 24'20'') με τρίποντο του Τζόουνς.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει με σουτ από τα 6μ75 από τους Γουίλιαμς και Πονίτκα (59-51, 35'20''), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ικανοί να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο και όχι μόνο. Μεγάλο όπλο τους όμως ήταν η πολύ σκληρή άμυνα με τις συνεχείς παγίδες και στην επίθεση η καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας που οδηγούσε ελεύθερα σουτ. Από την άλλη ο Μπέικον φάνηκε να βρίσκει το χώρο που ήθελε και με επτά δικούς του πόντους η απόσταση μειώθηκε στους πέντε πόντους (68-63 (29'55'') με τον Λι όμως να χρεώνεται και με το τρίτο του φάουλ.

Oι "πράσινοι" συνέχισαν με τον Λι να φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (70-70, 33'). Η Βαλένθια ξέφυγε και πάλι (76-70, 34'20'') με τον Κλαβέρ να δέχεται τεχνική ποινή που μεταφράστηκε και σε τέταρτο προσωπικό του φάουλ (76-73, 35'). Με 3'30'' στο ρολόι αυτός που πήγε στον πάγκο με πέντε φάουλ ήταν ο Πάρις Λι με τον Μπέικον λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 80-78 (38'40'') με πέντε συνεχόμενους πόντους. Λίγο πριν το παιχνίδι μπει στο τελευταίο του λεπτό ο Ντέρικ Γουίλιαμς οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (82-82, 39') και το ίδιο έκανε και ο Μπέικον (84-84, 39'30'') στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Η Βαλένθια πήρε το πρώτο προβάδισμα, αλλά ο Μπέικον ήταν και πάλι εκεί για το 90-91 με 1'45'' για το τέλος. Ο Ριβέρο φάνηκε και πάλι μετά τα πρώτα καλά λεπτά του στο παιχνίδι για το 94-91 με 25'' να απομένουν, ο Παναθηναϊκός δεν απάντησε και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Η συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα (16/12) και η Βαλένθια την Μπάγρν Μονάχου (15/12)

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (κ.α.), 94-91

On fire: Ο Μπέικον του δευτέρου μέρους του αγώνα και μια ολόκληρη τριπλέτα της Βαλένθια: Ντούπλιεβιτς, Γουέμπ, Τζόουνς

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για τη Βαλένθια (59-45, 25'), +10 για τον Παναθηναϊκό 15-25 (8’50’’)

Ξεχώρισαν: Ντούμπλιεβιτς, Γουέμπ, Τζόουνς, Ριβέρο από τη Βαλένθια, Μπέικον, Γουόλτερς, Πονίτκα, Λι, Γουίλιαμς από τον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Γιόβτσιτς, Λαουριναβίτσιους