Αρμάνι-Μακάμπι Τ.Α. 71-77: Διπλό με λάμψη του Λορέντζο Μπράουν

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 77-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-6, ενώ η ιταλική ομάδα έπεσε στο 3-10.

Αν και η Μακάμπι Τελ Αβιβ πήρε προβάδισμα με έξι πόντους δύο φορές στην αρχή του αγώνα, η Αρμάνι βρήκε λύσεις και προσπέρασε με πέντε πόντους στο 8' λεπτό (21-16). Οι φιλοξενούμενοι με ένα δίποντο του Μπράουν και ένα τρίποντο του Μαρτίν, κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Οι Μιλανέζοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Οι "κόκκινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν στο +10 στο 25' λεπτό (57-47). Η "ομάδα του λαού" βρήκε απαντήσεις και προσπέρασε με δύο πόντους στο 29' λεπτό (59-57) μετά από δώδεκα σερί πόντους. Ο Μπάρον για τους γηπεδούχους έβαλε ένα λέι απ στο τελευταίο λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-59). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 77-71.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Μπράουν και Σόρκιν με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μπάρον και Λουβάβου Καμπαρό με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77