Μπάγερν-Ρεάλ 64-68: Οι Ταβάρες και Γιουλ έδειξαν στους Μαδριλένους το δρόμο για το διπλό

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-4, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 4-9.

Η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 2' λεπτό (9-3). Η Μπάγερν Μονάχου βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 17-7, ήταν στο +4 στο 8' λεπτό (20-16). Αν και οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μερένγχες με ένα επί μέρους σκορ 15-5, να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-39).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (12-11), με τους Μαδριλένους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Αν και η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε στο 32' λεπτό (57-56), η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να νίκησε εκτός έδρας με 68-64.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Γιουλ με 14 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Χάντερ και Γουόλντεν με 14 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-21, 39-42, 50-54, 64-68