Βιλερμπάν-Παρτιζάν 91-87: Με 32αρα του Ντε Κολό

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 91-87 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-8, ενώ η σερβική ομάδα έπεσε στο 4-9. Υπενθυμίζουμε ότι η γαλλική ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό εντός έδρας, την Πέμπτη (15/12).

Η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 2' λεπτό (7-4,),η Παρτιζάν αντέδρασε στα επόμενα λεπτά και ήταν στο +4 σε τρεις περιπτώσεις. Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 12-3, ξαναπήραν το προβάδισμα με πέντε πόντους στο 9' λεπτό (25-20). Η σερβική ομάδα βρήκε λύσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-25).

Η γαλλική ομάδα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν στο +5 σε δύο περιπτώσεις, με την Παρτιζάν να βρίσκει απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 16-10, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (48-47).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι για περισσότερη ώρα και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-66). Παρότι η Παρτιζάν πήρε προβάδισμα σε τρεις περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, η Βιλερμπάν βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 91-87.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Ντε Κολο και Μάθιους με 32 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Έξουμ και Λεσόρτ με 26 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-25, 47-48, 73-66, 91-87