Εφές – Αρμάνι. Μ 77-65: Θεμέλιο πρόκρισης για τους Τούρκους

Η Εφές κέρδισε στο Game-3 την Αρμάνι με 77-65, έκανε το 2-1 στη σειρά των Playoffs και πλέον χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να πάρει την πρόκριση για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκας.

Η Εφές ξεκίνησε τον αγώνα με τους Λάρκιν, Μπράιαντ, Μίτσιτς, Μόερμαν και Πλάις. Οι πέντε πρώτοι για την Αρμάνι ήταν οι Ροντρίγκεθ, Χολ, Σιλντς, Μπέντιλ και Χάινς.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση, με σκοπό να πάρουν το μομέντουμ και να θέσουν τις βάσεις της νίκης. Οι Ιταλοί με τον Σιλντς και τον Γκραντ προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα και το δεκάλεπτο έληξε με 25-17.

Το Μιλάνο προσπάθησε μέσα από την άμυνα να διαφοροποιήσει το ρυθμό και έριξε τις κατοχές στην προσπάθειά του να το πετύχει. Οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-35, με την ομάδα του Αταμάν να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να είναι εμφανώς ανώτερη.

Οι παίκτες του Μεσίνα αντέδρασαν στην επανάληψη και ανέβασαν την ένταση στον αμυντικό τομέα. Έτσι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έκλεισαν σε απόσταση βολής (59-56) την τρίτη περίοδο. Όλα θα κρίνονταν μπαίνοντας οι δύο ομάδες στην τελική ευθεία.

Η αναμέτρηση απέκτησε άγρια ομορφιά καθώς πήγαινε προς το τέλος, με το σκορ να βρίσκεται στην ισοπαλία (63-63) μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Η Εφές βρήκε δύο μεγάλα τρίποντα από το δίδυμο Λάρκιν, Μίσιτς, ξέφυγε με +9 (72-63) και πήρε τελικά τη νίκη με 77-65 που τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στο Final-4.

Για την Εφές ξεχώρισε ο Μίσιτς με 20 πόντους και για το Μιλάνο ο Χολ με 16 πόντους

Δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65