Μακάμπι – Βιλερμπάν 89-82: «Καθάρισε» στο φινάλε με «διπλό» Μπλατ

Χάρη σε ένα 12-0  από το 35' και μετά και συνολικά ένα 18-11 στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι λύγισε την αντίσταση της αξιόμαχης Βιλερμπάν με 89-82 και ξεκίνησε με χαμόγελα την φετινή της πορεία στην Euroleague. Εξαιρετικός ο Μπλατ με 21 πόντους και 12 ασίστ.

Σε αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, στο οποίο σημειώθηκαν 55 πόντοι. Για εννιά λεπτά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Μακάμπι να προηγείται με 24-22, την Βιλερμπάν, όμως, να κλείνει το δεκάλεπτο με ένα σερί 9-0 στο τελευταίο λεπτό, που την έφερε μπροστά με 31-24. Εντιαγέ και Τζάκσον έφεραν την ASVEL στο +10, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-36), όμως η Μακάμπι αντέδρασε και με όπλο το τρίποντο, έτρεξε ένα δικό της 17-6 που την έφερε και πάλι σε θέση οδηγού (43-42). Ο Λοβέρν έβαλε την Βιλερμπάν  μπροστά με 50-49, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Γάλλους μπροστά με 52-51, μετά από καλάθι του Λι στην εκπνοή.

Μάχη σώμα με σώμα ανάμεσα στις δύο ομάδες είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Λάιτι έφερε το 54-58, η Μακάμπι με ένα 10-2 πέρασε αυτή μπροστά με 64-60, ο Ταρίκ Μπλακ με προσωπικούς πόντους σημείωσε το 65-69, όμως η Μακάμπι αντέδρασε εκ νέου, με το 71-71 να οδηγεί τις δύο ομάδες από την ίδια βάση, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, όμως, η Μακάμπι έδειξε περισσότερο… πεινασμένη για την νίκη. Παρά το αρχικό 0-5 δια χειρός Χάρισον, για το 71-76 και το καλάθι του Λοβέρν για το 77-82 στο 35’, οι Ισραηλινοί κρατούσαν τα… καλύτερα για το φινάλε, καθώς έτρεξαν ένα 12-0, που τους χάρισε την νίκη με 89-82.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ταμίρ Μπλατ με 21 πόντους και 12 ασίστ, με τον Λόιντ να έχει 15 πόντους,  ενώ για την Βιλερμπάν, Λοβέρν και Λι είχαν 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-31, 51-52, 71-71, 89-82