Mπαγερν-Ρεάλ Μ. 97-89: Ραψωδία Νέιπιερ και ήττα σοκ για την Βασίλισσα

H Mπάγερν ήταν καταπληκτική, ειδικά στην τελευταία περίοδο  και με μπροσταρη τον Νέιπιερ που σημείωσε 25 πόντους, πέτυχε μια τεράστια νίκη επί της Ρεάλ με σκορ 97-89.

Πλούσιο σε σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Ομπστ έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην Μπάγερν , με την Βασίλισσα με ένα 11-1 στα τελευταία λεπτά να προσπερνά στο παιχνίδι στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-29). Ένα 13-0 της Μπάγερν με τον Γκιφάι και τον Νέπιερ έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν με σκορ 39-31, με τους Βαυαρούς να κρατάνε την διαφορά μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, με την Ρεάλ με τον Γιούλ και τον Καμπάτσο να μειώνουν στο πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (52-51).

Στο δεύτερο μέρος, η Βασίλισσα μπήκε στο ματς πολύ φουριόζα. Έκανε ένα σερί 13-0 και απέκτησε διψήφια διαφορά (54-64) , κρατώντας το προβάδισμα σε υψηλά στρώματα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (64-73). Η τελευταία περίοδος ανήκει χωρίς καμία αμφιβολάι στην Μπάγερν καθώς σημείωσε 33 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά. Ενώ ο Ντεκ έδωσε το προβάδισμα στην Βασίλισσα στο 34’ (75-77), οι Βαυαροί έτρεξαν ένα 13-0 και πήραν σημαντικό προβάδισμα με σκορ 11 πόντων στο 37’ (88-77). Οι Μαδριλένοι μείωσαν στον πόντο 90-89 με το ρολόι να δείχνει 24’’ για το τέλος. Μια έντονη διαμαρτυρία του Καμπάτσο οδήγησε στον αποκλεισμό του παίκτη από το παιχνίδι , ο Λούτσιτς ευστόχησε σε 7 συνεχόμενες βολές και υπέγραψε το τελικό 97-89.

Για τους Βαυαρούς καταπληκτικός ήταν ο Νέπιερ με 25 πόντους και ακολούθησε ο Βόιτμαν με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Ρεάλ 19 πόντους και 9 ασσίστ είχε ο Καμπάτσο και ακολούθησε ο Μούσα με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:26-29, 52-51, 64-73,97-89