Άλμπα. Β – Μονακό 92-84: Ύψωσαν τείχος οι Γερμανοί

Για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Άλμπα επικράτησε με σκορ 92-84 της Μονακό στο Βερολίνο. Τόσο οι Γερμανοί όσο και οι Γάλλοι, βρίσκονται σε ρεκόρ 6-11.

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν φουριόζοι στο ξεκίνημα, προηγήθηκαν 0-8, όμως η άμεση αντίδραση των γηπεδούχων τούς έφερε μπροστά στη λήξη της περιόδου (23-21).

Οι Γερμανοί, βρήκαν ρυθμό πήραν πόντους μέσα από το γρήγορο παιχνίδι τους και πήγαν στην ανάπαυλα με +10 (40-30).

Η Άλμπα συνέχισε να είναι εύστοχη από μακριά, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν προβλήματα στα μετόπισθεν και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 69-56.

Όμως η Μονακό, ήταν αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και με αντεπίθεση διαρκείας, κατόρθωσε να μειώσει στο καλάθι (76-74) στο 36ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τη νίκη να τους ξεφύγει και επικράτησαν με 92-84.

Για τους Γερμανούς πρώτος σκόρερ ο Μπεν Λάμερς με 18 πόντους, ενώ για την Μονακό κορυφαίος ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 23-21, 40-30, 69-56, 92-84