Εφές-Ερ. Αστέρας 84-83: Με Πλάις και Μίτσιτς πήραν το θρίλερ οι πρωταθλητές Ευρώπης

Η Εφές έφερε τα πάνω-κάτω στα τελευταία λεπτά του αγώνα και επικράτησε εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 84-83, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 9-8, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 7-10.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-21). Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-12, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-43).

Οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν λεπτό το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Εφές να πιέζει, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65).  Αν και ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με έξι πόντους στο 36', η Εφές βρήκε τις απαντήσεις και ο Βασίλιε Μίτσιτς ήρε το κρίσιμο σφύριγμα στα 0.9", έβαλε τις βολές και έδωσε την εντός έδρας νίκη στην ομάδα του με 84-83.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Πλάις (5/5 τρίποντα, 7ρ.) και Μίτσιτς με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Κάλινιτς και Λάζιτς με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83