Ζενίτ - Βιλερμπάν 87-53: «Διψάει» για μία θέση στην 8άδα

Με ένα... ξέσπασμα στο τρίτο μέρος του αγώνα, η Ζενίτ «καθάρισε» τη Βιλερμπάν και πήρε τη νίκη με 87-53. Με αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Πασκουάλ ανέβηκε στο 18-14, στο κυνήγι για μία θέση στην 8άδα, ενώ οι Γάλλοι έπεσαν στο 12-20.

Έχοντας στο νου της την θέση στην 8άδα, η Ζενίτ ξεκίνησε με το... μαχαίρι στα δόντια και απέκτησε γρήγορα μία μικρή διαφορά 7 πόντων (7-2, 2'). Οι παίκτες του Πασκουάλ διατήρησαν τα ηνία μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, νιώθοντας ωστόσο συνεχώς την «ανάσα» των Γάλλων (20-15, 10'). Οι γηπεδούχοι με ένα καλάθι του Γκουντάιτις ξέφυγαν προσωρινά (25-17, 13'), όμως το σύνολο του Πάρκερ πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 8-0 έφερε το ματς στα ίσα (25-25, 15'). Οι δύο ομάδες κινήθηκαν στο ίδιο τέμπο μέχρι το τέλος του πρώτου μισού, ωστόσο οι Ρώσοι ήταν εκείνοι που βρέθηκαν για ακόμη μία φορά σε θέση οδηγού (41-37, 20').

Μετά την ανάπαυλα η Ζενίτ έδειξε τελείως διαφορετικό πρόσωπο, καθώς με ένα επιμέρους 25-6 στην τρίτη περίοδο αύξησε την διαφορά στους 23 πόντους (66-44, 30'). Με τη Βιλερμπάν να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 87-53.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπάρον και Χόλινς με 15 πόντους, ενώ ο Γκουντάιτις σημείωσε 13 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Λάιτι μέτρησε 12 πόντους για τη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 66-41, 87-53