Άλμπα - Βαλένθια 86-90: Έβαλε «φωτιά» στη μάχη της 8αδας

Η Βαλένθια πήρε την νίκη και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-15 ενώ η Άλμπα έπεσε στο 11-22.

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι και από νωρίς επέβαλαν το ρυθμό τους και έδειξαν ότι θα είναι το αφεντικό του αγώνα, τελειωνόντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (26-13,10΄) Με την ίδια ταχύτητα συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο έχοντας σε καλή μέρα τον Έρικσον κατάφεραν να ανεβάσουν την δαφορά ακόμη και στο +18 (35-17,12'). Μετά την ανάπαυλα το σύνολο του Πονσαρνάου μπήκε εντελώς διαφορετικά στο γήπεδο και έκανε την αντεπίθεση του καταφέρνοντας να «ψαλιδίσει» την διαφορά στους 6 πόντους.  (70-64,30'). Στο τελευταίο μέρος η Βαλένθια συνέχισε δυνατά και κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή φτάνοντας στην νίκη με 90-86.

Για τους νικητές ξεχώρισαν πρέπελιτς με 24 πόντους και κάλινιτς με 17 πόντους.

Ενώ για τους ηττημένους την διαφορά έκαναν οι Έρικσον με 17 πόντους και ο Φοντέκιο με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90