Παρτιζάν-Παναθηναϊκός 83-81: Είπε «αντίο» με μια μεγάλη μάχη (pics)

Ο Παναθηναϊκός είπε "αντίο" στη φετινή Ευρωλίγκα με μια μεγάλη μάχη απέναντι στην Παρτιζάν του ιστορικού προπονητή του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι Σέρβοι νίκησαν 83-81 με ένα σουτ του Νάναλι στα τελευταία δευτερόλεπτα, το μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι, βρίσκονται στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης και στα play offs θα αντιμετωπίσουν την Ρεάλ Μαδρίτης, Μία ακόμη ομάδα με την οποία ο Ομπράντοβιτς έχει κατακτήσει τίτλο στην Ευρωλίγκα!

Ο Χρήστος Σερέλης ζητά άμυνα. Οι παίκτες του το άκουσαν ξεκάθαρα και ακόμη καλύτερα το εφάρμοσαν στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά (4-8, 2’), είδαν τους Σέρβους να προηγούνται (15-13, 6’10’’), αλλά οι «πράσινοι» είχαν μέτρησαν πέντε κλεψίματα σε αυτό το διάστημα, με την άμυνά τους να προσφέρει εύκολους πόντους ως το 18-28 με το οποίο άνοιξε η δεύτερη περίοδος. O Γκριγκόνις αλάνθαστος ως εκείνο το σημείο οδήγησε στο +11 (20-31, 12’30’’).

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +18 (20-38, 15’15’’). Δύο τρίποντα back to back από τον Κέβιν Πάντερ, αποτέλεσμα καλής άμυνας της Παρτιζάν, έδειξε να αλλάζει την εικόνα του παιχνιδιού. Οι Σέρβοι έκαναν ένα 10-0 (30-38, 16’30’’) μετά από το τάιμ άουτ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και συνέχισαν με τον Αβράμοβιτς να συμβάλλει για το 39-45 του ημιχρόνου.

Ο ίδιος έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (45-46, 22’45’’) με τον Γουίλιαμς να δίνει και πάλι μια ανάσα στους «πράσινους» (45-49, 23’10’’) και τον Μπέικον να γράφει το 48-54 (25’) και τον Πονίτκα το 52-58 (27'). Ο Μπέικον ευστόχησε από τα 6μ75 για το +7 (57-64, 28'45'') και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, νίκησε το χρόνο και έγραψε το 58-66 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντέχει και ο Μαντζούκας το πιστοποίησε δίνοντας και πάλι διψήφια τιμή στη διαφορά (60-71, 31'45''). Οι Σέρβοι έκαναν ότι και στη δεύτερη περίοδο, επιστρέφοντας γρήγορα με γρήγορους πόντους από τους ΛεΝτέι και Αβράμοβιτς (67-71, 33'10''). Ο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες του να πηγαίνουν και στο επιθετικό ριμπάουντ, κάτι που... απέφυγαν με επιμέλεια στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντάς τον έξαλλο ουκ ολίγες φορές. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν τρία και στο ως στο 33' είχαν μαζέψει πέντε στο δεύτερο μισό. Κάτι στο οποίο είχε καθοριστική συνεισφορά ο ΛεΝτέι, ο οποίος βοήθησε και στο σκοράρισμα, για να έρθει ο Έξουμ να δώσει και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους (72-71, 35') σηκώνοντας το γήπεδο στο... πόδι, ένα γήπεδο το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν "κοιμάται" ποτέ.

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια στα επόμενα λεπτά, μέχρι να πιάσει και πάλι δουλειά ο Πάντερ για να κάνει το 80-77 (37'50'') με τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Ο Πονίτκα ανταπέδωσε με 4/4 βολές για το 80-81 (38'30''). Με 35'' για τη λήξη ο Νάναλι ευστόχησε για το 83-81 και έδωσε τη νίκη στην Παρτιζάν, η οποία θα αντιμετωπίσει στα play offs την Ρεάλ Μαδρίτης.

*Ο Νέιτ Γουόλτερς επέστρεψε μετά από απουσία σε τρεις αγώνες. Αντίθετα, ο Πάρις Λι δεν ακολούθησε την αποστολή του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81

On fire: Κέβιν Πάντερ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +2 (15-17, 7’) για την Παρτιζάν, +18 (20-38, 15’15’’) για τον Παναθηναϊκό

Ξεχώρισαν: Πάντερ, Αβράβοβιτς, Έξουμ, ΛεΝτέι για την Παρτιζάν, Γκριγκόνις, Πονίτκα, Μπέικον, Γκουντάιτις Παπαγιάννης από τον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Μπισάνγκ, Πεεράντι