Μπάγερν Μ. – Ζαλγκίρις 80-83: Το θρίλερ του Μονάχου έστειλε τους Λιθουανούς στα Play Offs

Η Ζαλγκίρις διαπίστωσε πως οι Γερμανοί ποτέ δεν θα παρουσιαστούν αδιάφοροι σε ένα παιχνίδι, όμως, έστω και με την ψυχή στο στόμα, έφυγε με την νίκη με 83-80 από το Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν, αποτέλεσμα που της έδωσε το εισιτήριο για τα Play Offs της Euroleague, με στόχο το Final Four που διεξάγεται στην έδρα της.

Η Ζαλγκίρις… καιγόταν για την νίκη – πρόκριση στο Μόναχο, όμως η Μπάγερν της έδειξε πως δεν θα έχει εύκολο έργο. Οι Λιθουανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με ένα πόντο (19-18), προηγήθηκαν με 26-21 με τον Λεκαβίτσιους και 31-34 και πάλι με καλάθι του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού. Το τελευταίο δίλεπτο, όμως, άνηκε στους Βαυαρούς, που με επτά συνεχόμενους πόντους των Γουόλντεν και Γουάιλερ – Μπαμπ, έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά με 38-34.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την Ζαλγκίρις να ξεκινά με ένα επιμέρους 12-2, που την έφερε μπροστά με 46-40. Ο Γκιφάι με τρίποντο μείωσε σε 43-46, όμως οι Λιθουανοί κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +4 (47-51). Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Ντίμσα με τρίποντο να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (52-56), όμως η Μπάγερν έφερε το ματς στα ίσα (58-58), 7’ πριν το φινάλε. Ο Γιάραμαζ έβαλε την Μπάγερν μπροστά με 65-64, όμως ένα 5-0 δια χειρός Λεκαβίτσιους έδωσε πολύτιμο προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Ζαλγκίρις (65-69 στο 36’). Ακόμα ένα σπουδαίο καλάθι από τον Ουλανόβας έγραψε το 65-71, όμως ο Λούτσιτς με γκολ – φάουλ έφερε και πάλι την Μπάγερν σε απόσταση βολής (68-71). Η Ζαλγκίρις, όμως, κρατούσε γερά το παιχνίδι στα χέρια της, με τον Μπραζντέικις να πετυχαίνει το 68-75 και τον Λεκαβίτσιους με… σκοτωμένο τρίποντο να δείχνει να… τελειώνει το ματς (68-78). Ως γνωστόν, όμως, οι Γερμανοί δεν το βάζουν ποτέ κάτω, με αποτέλεσμα να κάνουν το επικό come back, μειώνοντας στον πόντο (80-81), 10’’ πριν το φινάλε. Ο Ουλανόβας με 2/2 βολές πέτυχε το 80-83, οι Γερμανοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση, με την Ζαλγκίρις, έστω, δια πυρός και σιδήρου, να παίρνουν την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στα Play Offs της Euroleague.

Τεράστιο παιχνίδι από τον Λεκαβίτσιους με 20 πόντους, με τον Σμιτς να έχει 16 πόντους και τον Ουλανόβας 12, ενώ για την Μπάγερν, που τίμησε την ιστορία της με αυτή της την εμφάνιση, φέρνοντας στο… αμήν τους φιλοξενούμενους, ο Γουόλντεν σημείωσε 14 πόντους και ο Ομπστ 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-34, 47-51, 80-83