Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 85-71: Τερμάτισαν στη 2η θέση οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας με 85-71 τη Βαλέναθια στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Euroleague.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Καταλανοί τερματίζουν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 23 νίκες και 11 ήττες, ενώ εκτός νυμφώνος έμειναν οι «Νυχτερίδες» με αντίστοιχο ρεκόρ 15-19.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Χάρπερ με 14.

Οι Καταλανοί είχαν συνέχεια τον έλεγχο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Παρά το αρχικό 0-4 της Βαλένθια, οι Καταλανοί πήραν γρήγορα το πάνω χέρι και 6:34'' πριν το τέλος της περιόδου ο Μϊροτιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 9-4. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν περίπου η ίδια, με τη Μπάρτσα να έχει μια διαφορά πέριξ των 5 πόντων και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 51-46.

Στο δεύτερο μέρος οι Μπλαουγκράνα συνέχισαν έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με τους πορτοκαλί να μη μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 72-61 και στην τελική ευθεία του ματς η Βαλένθια έμοιαζε να μη μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των νικητών, με το τελικό 85-71 να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 51-46, 72-61, 85-71.