Εφές - Μονακό 87-72: Άνετα οι γηπεδούχοι με τρομερό Πλαΐς

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενφιαφέρον η Εφές έκλεισε με νίκη τη σεζόν της στη Euroleague, με τους Τούρκους να επικρατούν με 87-72 της Μονακό.

Οι μπλε ανεβαίνουν στο 17-17, ωστόσο τερματίζουν στην 11η θέση, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό. Από την άλλη η γαλλική ομάδα τελειώνει την κανονική περίοδο με 21 νίκες και 13 ήττες, καταλαμβάνοντας την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και ως εκ τούτου θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στα επερχόμενα play off.

Από την Εφές ο Πλαίς ξεχώρισε με 21 πόντους, ενώ από τη Μονακό πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μακουντού με 16.

Η Εφές είχε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος

Η ομάδα του Αταμάν μπήκε στο παρκέ με σκοπό να κυριαρχήσει και τα κατάφερε καθώς στην πρώτη περίοδο κατάφερε να προηγηθεί με 23-16, κάνοντας μια πολύ καλή αρχή στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πλησιάσουν, χωρίς ωστόσο να κάνουν την ολική ανατροπή και το ημίχρονο έληξε με σκορ 41-39.

Στην τρίτη περίοδο η Εφές κατάφερε να έχει μια μικρή διαφορά πέριξ των 6-7 πόντων, χωρίς να ξεφύγει και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 60-54.

Στην τελική ευθεία η Μονακό έμοιαζε να μην μπορεί να ακολουθήσει τις ανάγκες του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά κι έτσι ήρθε μοιραία το τελικό 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72.