Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Πρώτη νίκη για τους κυανόλευκους με υπογραφή Ντάγκλας

Ο Ηρακλής "άλωσε" την Λάρισα, επικρατώντας εκτός έδρας με 70-55 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 1-3, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 1-4.

Η Λάρισα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-7). Ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκοε 23-9, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (30-28).

Αν και οι κυανόλευκοι είχαν τον κύριο λόγο στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-42). Οι Θεσσαλονικείς με ένα επί μέρους σκορ 28-13 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας την Λάρισα με 70-55.

Δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70
On Fire: Ο Ντάγκλας του Ηρακλή με 20 πόντους, εννιά ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 38:09 λεπτά
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 68-53 (οι 15 πόντοι διαφορά για τον Ηρακλή στο 38' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ντάγκλας (9ρ.) και Αγραβάνης (9ρ.) με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Ζάρας και Χάντσον με έντεκα και οχτώ πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το 11/35 στα δίποντα της Λάρισας, με τον Ηρακλή να έχει 14/35.