ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87: Ο ΜακΚρί τους σκότωσε με buzzer beater τρίποντο

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 87-86 απέναντι στον ΠΑΟΚ  χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Μακρί και το ρεκόρ του στο 2-2 ενώ οι «ασπρόμαυροι» έπεσαν στο 1-3.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκανε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με το Περιστέρι να είναι ελάχιστα καλύτερο και να ελέγχει τον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, τελειώνοντας στο +3 (20-23,10'). Στον ίδιο ρύθμο συνέχισαν  και στη δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι μέχρι το 17' (34-37), τότε ο ΠΑΟΚ... έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-2  και μπόρεσε να πάει στο ημίχρονο στο +10 (49-39,30'). Δυνατά ξεκίνησαν και μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι και ανέβασαν την διαφορά τους στο +14 (57-43, 23').  Έπειτα το Περιστέρι κατάφερε να μετριάσει ξανά το παιχνίδι και να μειώσει αρκετά (65-63, 30'). Στο τελευταίο μέρος το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ και τελικά το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 87-86 από buzzer beater τρίποντο του Μακρί.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

On fire:  Πέτεγουεϊ και Χρυσικόπουλος με 15 πόντους έκαστος

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο ΜακΚρί με 12 πόντους (έβαλε το νικητήριο καλάθι)

Για τους ηττημένους ο Λαβ με 27 πόντους και ακολούθησαν Τζόουνς με 18 και Γιάνκοβιτς με 16 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά:  Το +14 του ΠΑΟΚ ( 57-43, 23')

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Η ψυχραιμία που έδειξε το Περιστέρι στα τελευταία δευτερόλεπτα ώστε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να φτάσει στο σουτ που χάρισε τη νίκη

Διατητές: Παπαπέτρου, Κάρδαρης, Θεονάς.