Άρης-Λαύριο 69-73: Πήρε το θρίλερ με καθοριστικό Κάρτερ

Το Λαύριο πήρε το θρίλερ στο Αλεξάνδρειο, νικώντας τον Άρη στις λεπτομέρειες με 73-69 και ανέβηκε στο 4-1, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 1-4.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Αν και το Λαύριο έκανε ένα επί μέρους σκορ 19-10 και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (38-32, 8'), οι κιτρινόμαυροι με εννιά σερί πόντους, ξαναπέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Oι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους 19-11, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-49). Στην τέταρτη περίοδο το ματς έγινε θρίλερ, με τον Λαύριο να νικάει εκτός έδρας τον Άρη στις λεπτομέρειες με 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 54-49, 69-73
On Fire: Ο Γουίλιαμς με 18 πόντους, τρία ριμπάουντ σε 33:28 λεπτά.
Η μεγαλυτερη διαφορα: Το 57-48 (οι εννιά πόντοι διαφορά για τον Άρη στο 38' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Σμιθ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Χάνλαν με 18 και 12 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 18% του Άρη στα τρίποντα, με το Λαύριο να έχει 25%.
Διαιτητές: Φούφης, Πουρσανίδης, Καλδίρης