Απόλλων Π. - Προμηθέας 59-71: Το ντέρμπι της Πάτρας βάφτηκε πορτοκαλί

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 71-59 απέναντι στον Απόλλωνα και ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τοπικό ντέρμπι. Ο Προμηθέας ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-1, ενώ ο Απόλλωνας έπεσε στο 2-3.

Πιο δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Προμηθέας και κατάφερε από νωρίς να δείξει ότι θα είναι το αφεντικό του παιχνιδιού, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (16-23,10').  Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό και μπόρεσαν να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά και να την φτάσουν σε διψήφια διαφορά πριν το ημίχρονο (27-40, 20'). Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Νίκου Βετούλα εμφανίστηκε εμφανώς καλύτερη και κατάφερε να περιορίσει τον Προμηθέα και να μειώσει στους 9 πόντους (43-52,30'). Ο Απόλλωνας συνέχισε και στις αρχές του τελευταίου μέρους την αντεπίθεση και μπόρεσε να ψαλιδίσει την διαφορά μέχρι τους 5 πόντους (50-55, 32'). Από εκείνη την στιγμή και έπειτα το σύνολο του Λουίς Κασιμίρο πήρε μπροστά και κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό τον γηπεδούχων και να φτάσει στη νίκη με 71-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-40, 43-52, 59-71

On fire: Ο Ρεί με 18 πόντους

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Γκραντ και ο Γκάντυ με 10 πόντους έκαστος.

Για τους ηττημένους ο Τσαλμπούρης με 21 πόντους και ακολούθησε ο Κόουλμαν με 14 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά:  Το +15 του Προμηθέα ( 37-52, 28')

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά:  Τα 49 ριμπάουντ του Προμηθέα έναντι των 38 του Απόλλωνα

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης