ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 81-73: Το έκανε 1-1 και όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε της ΑΕΚ με 81-73, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 στην σειρά των προημιτελικών της Basket League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Οι ασπρόμαυροι είχαν τον κύριο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ μείωσε στους δύο πόντους (45-43, 23'), ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Αν και οι κιτρινόμαυροι πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73
On Fire: Ο Λοβ με 16 πόντους
Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 76-64 (οι δώδεκα πόντοι διαφορά του ΠΑΟΚ) στο 36'
Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Λοβ και Γκρίφιν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μορέιρα και Κατσίβελης με 19 και 12 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 26% της ΑΕΚ στα τρίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 46%.
Διαιτητές: Σχοινάς, Συμεωνίδης, Πιτσίλκας