Κολοσσός - Λαύριο 84-88: Στα ημιτελικά με σκούπα

Η ομάδα του Λαυρίου ήταν αυτή που από την αρχή είχε το προβάδισμα του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 88-84 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Διατεθειμένες να παίξουν επιθετικά μπήκανε στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι λίγο καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων (21-27,10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κολοσσού ήταν καλύτερη και κατάφερε να ρίξει την διαφορά και να πάει στο ημίχρονο στο -3 ( 40-43,20’). Ακριβώς στο ίδιο τέμπο κινήθηκε το παιχνίδι και μετά την ανάπαυλα με την ομάδα του Λαυρίου να διατηρεί το μικρό της προβάδισμα ( 60-66,30΄).  Στο τελευταίο μέρος  η ομάδα της Ρόδου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, το σύνολο όμως του Χρήστου Σερέλη κράτησε την ψυχραιμία του και έφτασε στην νίκη με 88-84 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 40-43, 60-66, 88-84

on fire: Ο Ντέιβις με 26 πόντους

Ξεχώρισαν:  Για τους νικητές ο Μουράτος με 17 πόντους.