Μαρούσι-Περιστέρι 73-79: Με κορυφαίο Ζούγρη πέρασε από τον Άγιο Θωμά

Το Περιστέρι ήταν καλύτερο στη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στο Μαρούσι και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατ΄ωντας με 73-79. Κορυφαίος για τους "Πρίγκιπες" ο Βαγγέλης Ζούγρης που σημείωσε 24 πόντους ενώ έβγαλε και καθοριστικές άμυνες στα τελευταία λεπτά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους μέσα στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πρώτοι ρυθμό, χτίζοντας μια διαφορά 7 πόντων (9-2 στο 4’).  Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά, οι Περιστεριώτες αντέδρασαν και μάλιστα προηγήθηκαν μετά από τρίποντο του Πάτον (14-15 στο 7’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-19, που διαμόρφωσε ο Αβδάλας με δύο εύστοχες βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν επιθετικά ζητήματα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα ελάχιστο προβάδισμα (24-25 στο 14’). Προς το τέλος της περιόδου, ο Φρίντρικσον έδωσε αβαντάζ στους γηπεδούχους 29-27 στο 16’), όμως οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 5-16 στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου, κλείνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το πρώτο μέρος, έχοντας μια διαφορά εννέα πόντων υπέρ τους για το 34-43 του ημιχρόνου που διαμόρφωσε με «buzzer-beater» κάρφωμα ο Νεοκλής Αβδάλας.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Περιστερίου μπήκαν αποφασισμένοι να χτίσουν πάνω στην διαφορά που πήραν στο πρώτο μέρος και να «καθαρίσουν» την αναμέτρηση. Μετά και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ξεκίνησαν να βρίσκουν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με του Ζούγρη και Έντι να ανεβάζουν τη διαφορά στο +18, για το 47-65 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν σειρά των παικτών του Βετούλα να βγάλουν αντίδραση. Με «γκολ-φάουλ» από τον Τανούλη, έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους. (62-70 στο 26’), δείχνοντας πως έχουν «σφυγμό». Μάλιστα, με τρίποντο του Μαντζούκα στα 50" πριν τη λήξη, μείωσε στους 5 με τρίποντο για το 73-78. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους παρά την πίεση που προσπάθησαν να τους βάλουν οι παίκτες του Αμαρουσίου στα τελευταία και καθοριστικά δευτερόλεπτα. Με σπουδαίες άμυνες από τον Ζούγρη o οποίος παρείχε και επιθετική σταθερότητα καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι "Πρίγκιπες" έφυγαν νικητές από το κλειστό του Αγίου Θωμά με τελικό σκορ 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79

Οn fire: Ο Βαγγέλης Ζούγρης με 24 πόντους (10/11 εντός πεδιάς), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κοψίματα

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές συμπαραστάτες του Ζούγρη ήταν οι Κόφεϊ και Χάρις, που προσέθεσαν από 13 πόντους έκαστος, ενώ για την ομάδα του Αμαρουσίου κορυφαίος ήταν ο Ρέινολντς που σημείωσε 18 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 υπέρ του Περιστερίου (49-65 στο 20')

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσιμπούρης, Καλογριάς