Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 73-62: Δεύτερη νίκη με όπλο την άμυνα για την ομάδα της Νέας Σμύρνης

Ο Πανιώνιος με εξαιρετική αμυντική προσήλωση πανηγύρισε την νίκη στο κλειστό της Γλυφάδας με σκορ 73-62 έναντι του ΠΑΟΚ και έφτασε έτσι στην δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ που με τον Άπσον και τον Παπαδάκη πήρε προβάδισμα 7-0  έναντι του Πανιωνίου με την ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι να εκμεταλλεύεται το προβάδισμα και να προηγείται 20-15 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα του Πανιωνίου ήταν για σεμινάριο, καθώς δέχθηκαν 11 πόντους. Μιλεντίγιεβιτς και Μπράουν βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και η ομάδα της Νέας Σμύνης πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά 34-31.

Στο δεύτερο μέρος, Νοκό και Σμιθ αύξησαν την διαφορά στους επτά πόντους (41-34). Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις και έφτασαν  να ισοφαρίσουν με τον Μπάρτλει και τον Κρουζέρ σε 43-43. Ντέιβις,Σμιθ και Σαλούστρος σκόραραν και σημείωσαν το 54-50 της περιόδου. Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχιζαν να παίζουν σπουδαίες άμυνες στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Σαλούστρου, του Σμιθ και του Κάναντι αύξησαν την διαφορά σε διψήφιους αριθμούς (60-50). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο σε επίθεση και άμυνα, διατήρησαν το προβάδισμά τους και επικράτησαν με το τελικό 73-62 πανηγυρίζοντας την δεύτερή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα:15-20, 34-31, 54-50, 73-62.

On fire: Ο Μπράουν με 15 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Πανιωνίου οι Σαλούστρος με 11 πόντους και Ντέιβις με 10, ενώ για την ομάδα του ΠΑΟΚ ο Μπάρτλει είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Άπσον 12.

Οι διαιτητές:Παπαπέτρου, Θεονάς, Μηλαπίδης