Άρης - Προμηθέας 86-75: Πρώτη νίκη για τους θεσσαλονικείς στην GBL

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος για να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που δείχνει και το γεγονός οτί δεν βρέθηκε πίσω σε καμία στιγμή του παιχνιδιού. Ο Προμηθέας το "πάλεψε" στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε συνέπεια και στο β' μέρος με αποτέλεσμα να γνώρισει την πρώτη του ήττα. Κορυφαίοι οι Νόλεϊ και Ντε Τζούλιους με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Ο Λούντζης με 16 πόντους ξεχώρισε για του φιλοξενούμενους.

Με το πόδι στο... γκάζι μπήκε ο Άρης κάνοντας νωρίς-νωρίς το 11-0. Ο Προμηθέας είχε μια προσωρινή απάντηση με το τρίποντο του Χρυσικόπουλου στο 7' για το 13-7, αλλά από εκεί και πέρα η άμυνα των πατρινών ήταν κακή και οι γηπεδούχοι βρήκαν κενούς χώρους, Νόλεϊ και Χοτζ ευστόχησαν σε όλα τα ελεύθερα σουτ που τους δώθηκαν, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-11. Ο Νόλεϊ συνέχισε το... βιολί του και προσπαθούσε να διατηρήσει την διψήφια διαφορά (29-18, στο 13'), όμως λίγο αργότερα, δύο τρίποντα του Γουόκερ και ένα λέι-απ του Ερνάντεζ από πλευράς φιλοξενούμενων έκαναν το 32-31, 3 λεπτά πριν από την λήξη. Ο Άρης ευστόχησε στις 5 από τις 7, τελευταίες επιθέσεις του και έτσι έκλεισε το ημίχρονο με 43-37, με τον Νόλεϊ να έχει 19 πόντους με 8/11 εντός παιδιάς!

Με μονοδιάστατες επιθέσεις και τους Γκιουζέλη και Χατζιδάκη να είναι οι μόνοι σκόρερς για τους γηπεδούχους στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Άρης διατηρούσε το ασφαλές προβάδισμά του με 53-47. Και οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως... βιαστικές στην επανάληψη και εκτελούσαν "άτσαλες" επιθέσεις. Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να πλησιάσει και έτσι η ομάδα του Ιωάννη Καστρίτη τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο 62-53. Οι θεσσαλονικείς είχαν μπει αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο, να μεγαλώσουν την διαφορά και να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στην Basket League. Ο Ντε Τζούλιους και ο Ρόμπερτς το πήραν προσωπικά και έκαναν το 75-60, 5 λεπτά πριν τη λήξη, αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει ταιμ-αουτ για να ανασυντάξει την ομάδα του. Οι πατρινοί δεν βρήκαν απάντηση, ο Άρης είχε ψυχολογία και του "έβγαιναν" όλα με αποτέλεσμα να  τελείωσει το παιχνίδι με σκορ 86-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75

Οn fireΝόλεϊ με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Ξεχώρισαν: Ο Ντε Τζούλιους με 15 πόντους και 6 ασσίστ και ο Τολιόπουλος με 13 πόντους ξεχώρισαν για τον Άρη. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Λούντζης ήταν σε καλή μέρα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και οι Γουόκερ και Βαρνάντο με 13 πόντους εκατέρωθεν.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Άρη (81-66, 38' λεπτό)

Διαιτητές: Τιγάνης, Τσώνος, Μάλαμας