H Τζόουνς μετά την Βοσνία οδήγησε σε θρίαμβο και τις Σαν, ζωντανές οι Ντριμ (vids)

Με κορυφαία την Τζόνγκουελ Τζόουνς, που επέστρεψε από το Eurobasket Women 2021 και την Βοζνία Ερζεγοβίνη, οι Κόνεκτικατ Σαν νίκησαν εκτός έδρας τις Γουάσινγκτον Μίστικς με 90-71, ενώ οι Ατλάντα Ντριμ υπερασπίστηκαν την έδρας τους και νίκησαν τις Νιου Γιορκ Λίμπερτι με 73-69.

Αναλυτικά:

Ατλάντα Ντριμ-Νιου Γιορκ Λίμπερτι: 73-69

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις Ντριμ να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-25). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμα και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-34).

Αν και οι Λίμπερτι ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (46-46), η ομάδα από την Ατλάντα δεν αγχώθηκε, ξαναπήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-64).  Αν και οι Νευορκέζες πάτησαν το γκάζι και πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου (69-65), οι Ντιμ με οχτώ σερί πόντους, κατάφερε να ξαναπήρε το προβάδισμα και να νικήσει τις Λίμπερτι με 73-69.

Με αυτήν την νίκη, οι Ντιμ ανέβηκαν στο 6-9 και την πέμπτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Λίμπερτι έπεσαν στο 8-9 και την τρίτη θέση της Ανατολής.

Από τις Ντριμ ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Μπράντφορντ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Λίμπερτι διακρίθηκαν οι Λάνει και Ονιενβέρε με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-25, 40-34, 64-68, 73-69

Τα highlights:

Γουάσινγκτον Μίστικς-Κόνεκτικατ Σαν: 71-90

Οι Σαν ξεκίνησαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (14-4), με τις Μίστικς να μαζεύουν την διαφορά, αλλά την ομάδα από το Κονέκτικατ να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Οι φιλοξενούμενες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-33).

Η ομάδα από το Κονέκτικατ συνέχισε να διατηρεί και να διευρύνει το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με αποτέλεσμα να έχει προβάδισμα με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-51). Στην τέταρτη περίοδο όλα είχαν κριθεί, με τις Σαν να διαχειρίζονται πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικούν εκτός έδρας με 90-71.

Με αυτή τη νίκη οι Σαν ανέβηκαν στο 11-5 και παρέμειναν στην πρώτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Μίστικς έπεσαν στο 7-9 και την τέταρτη θέση της Ανατολής.

Από τις Σαν ξεχώρισαν οι Τζόουνς (16ρ.) και Τόμας με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μίστικς διακρίθηκαν οι Τσαρλς και Άτκινς με 26 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-22, 33-49, 51-73, 71-90