Η Σάντι Μπροντέλο στο SuperBasket: «Πρέπει να βγάλουμε το καπέλο στην άμυνα μας»

H προπονήτρια των Φοίνιξ Μέρκιουρι, κόουτς Σάντι Μπροντέλο απάντησε αποκλειστικά σε ερώτηση του superbasket.gr και του Άρη Κατσίδη μέσω WNBA Media Availability σχετικά με το ποιο στοιχείο κρατάει από την νίκη της ομάδας της επί των Λος Άντζελες Σπάρκς με 88-79.

Αναλυτικά:

Όλα όσα δήλωσε η κόουτς Σάντι Μπροντέλο στο superbasket.gr και τον Άρη Κατσίδη:

Από την νίκη κόντρα στις Σπαρκς, ποια στοιχεία κρατάτε για τα επόμενα ματς;

Τα ριμπάουντ, προφανώς ο τομέας των ριμπάουντ είναι μεγάλο πράγμα για εμάς, αλλά είναι περισσότερο μέρος του παιχνιδιού της ομαδικής άμυνας. Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο, δεν εκτελέσαμε ακριβώς αυτά που χρειαζόμασταν, αλλά δεν είναι αυτό, είναι κάτι περισσότερο, είναι η αμυνα των πέντε ατόμων. Μερικές φορές "καταρρεύσαμε" και δεν παρείχαμε την κατάλληλη βοήθεια, αλλά έχοντας αυτή τη μικρή δυναμική, ναι ανακάμψαμε επιθετικά. Θεωρώ ότι τα πήγαμε καλύτερα καθώς προχωρούσε το παιχνίδι, σε κάποιες στιγμές ήμασταν στάσιμοι, δεν κινήσαμε την μπάλα από άκρη σε άκρη. Παρότι το Λος Άντζελες έβγαλε κάποιες άμυνες μας, θεωρώ ότι πρέπει να βγάλουμε το καπέλο στην άμυνα μας. Επιθετικά ιδιαίτερα με την Νταιάνα (Ταουράσι) που επέστρεψε, ξέραμε ότι θα κάνουμε καλά πράγματα. Αλλά κάποιες φορές αστοχήσαμε σε κάποια σουτ και πρέπει να βγάλουμε το καπέλο στην άμυνα και να συνεχίσουμε να έχουμε χημεία στην επίθεση, θεωρώ ότι θα είμαστε σε καλή κατάσταση.

Δείτε στο σχετικό βίντεο την ερώηση του superbasket.gr και του Άρη Κατσίδη από το 7:39 λεπτό: