Σπαρκς-Λίμπερτι 73-76: Τρέλαναν το Λος Άντζελες οι Νεοϋορκέζες (vid)

Οι Νιου Γιορκ Λίμπερτι πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί των Λος Άντζελες Σπαρκς με 76-73, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 7-6 και την δεύτερη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι γηπεδούχες έπεσαν στο 5-7 και την έκτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις παίκτριες από τις Λίμπερτι να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Αν και οι Σπαρκς ισοφάρισαν στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (27-27), η ομάδα από την Νέα Υόρκη κατάφερε να προηγηθεί με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Αν και οι Λίμπερτι προηγήθηκαν με 14 πόντους (53-39) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Σπαρκς με ένα επί μέρους σκορ 19-5, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα από την Νέα Υόρκη να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει εκτός έδρας τις Σπαρκς με 76-73.

Από τις Λίμπερτι ξεχώρισαν οι Άλεν και Γουίτκομπ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σπαρκς διακρίθηκε η Γουίλερ με 20 πόντους, 10 ασίστ και έξι ριμπάουντ σε 31:13 λεπτά, με τις Κόφει και Τόλιβερ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-44, 58-58, 73-76