Ασταμάτητη η ομάδα του Σικάγο, με δυναμική στην δεύτερη θέση οι Μίστικς (vids)

Οι Σικάγο Σκάι άντεξαν την αντεπίθεση των Κονέκτικατ Σαν και νίκησαν εντός έδρας με 91-81, άνετα οι Γουίνγκς νίκησαν τις Λίνξ με 95-77, ενώ οι Μίστικς υπερασπίστηκαν την έδρα τους επικρατώντας των Ιντιάνα Φέβερ με 82-77.

Σικάγο Σκάι-Κονέκτικατ Σαν: 91-81

Οι Σαν ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-12). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις Σαν να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 28-15 και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Το ματς έγιναν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, αλλά τις Σικάγο Σκάι να παίρνουν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64). Οι γηπεδούχες, παρά την πίεση των παικτριών των Σαν, διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας με 91-81.

Με αυτήν την νίκη, οι Σκάι έκαναν πέντε σερί νίκες και ανέβηκαν στο 7-7 και τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Σαν έπεσαν στο 8-5 μετά από τρεις σερί ήττες, αλλά παραμένουν στην πρώτη θέση της Ανατολής.

Από τις Σκάι ξεχώρισαν οι Βάντερσλοτ (11α.) και Ντεσίλντς με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σαν διακρίθηκαν οι Τζόουνς και Μπόνερ με 22 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-21, 40-34, 67-64, 91-81

Τα highlights:

Ντάλας Γουίνγκς-Μινεσότα Λινξ: 95-77

Οι Γουίνγκς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και πήραν προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-14). H ομάδα από το Ντάλας "έχτισε" διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-35).

Η ομάδα από την Μινεσότα αντέδρασε και μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 27-19 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τις Γουίνγκς να παραμένουν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-62). Οι γηπεδούχες έπαιξαν πιο αποτελεσματικά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 21-15 και νίκησαν εντός έδρας τις Λίνξ με 95-77.

Με αυτήν την νίκη, οι Γουίνγκς ανέβηκαν στο 6-7 και την τρίτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Λίνγξ έπεσαν στο 5-7 και την έκτη θέση της Δύσης.

Από τις Γούινγκς ξεχώρισαν οι Μάμπρει και Ογκουνμποβάλε με 28 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Λίνξ διακρίθηκαν οι Κολλίερ και Ντάγκερφιλντ με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 29-14, 55-35, 74-62, 95-77

Γουάσινγκτον Μίστικς-Ιντιάνα Φέβερ: 82-77

Η ομάδα από την Ιντιάνα ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Οι Μίστικς ανέτρεψαν τις καταστάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, κατάφεραν να προηγηθούν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Οι Ιντιάνα πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήραν προβάδιμα με πέντε πόντους (53-48), με την ομάδα από την Γουάσινγκτον να μαζεύει την διαφορά και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-61). Οι Μίστικς μπήκαν πιο δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκαν με εννιά πόντους (80-71), με τις Φέβερ να μειώνουν την διαφορά, αλλά την ομάδα από την Γουάσινγκτον να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει εντός έδρας με 82-77.

Με αυτήν την νίκη, οι Μίστικς ανέβηκαν στο 6-6 και την δεύτερη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Ιντιάνα Φέβερ έπεσαν στο 1-14 και την έκτη θέση της Ανατολής.

Από τις Μίστικς ξεχώρισαν οι Τσάρλς (15ρ.) και Άτκινς με 30 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Ιντιάνα Φέβερ διακρίθηκαν οι Ρόμπινσον και Μίτσελ με 19 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-25, 46-39, 61-61, 82-77