Σπαρκς-Μέρκιουρι 66-80: «Άλωσε» το Λος Άντζελες η ομάδα του Φοίνιξ (vid)

Οι Φοίνιξ Μέρκιουρι κατάφεραν και πήραν ένα σπουδαίο διπλό, νικώντας εκτός έδρας τις Λος Άντζελες Σπαρκς με 80-66.

Οι Μέρκιουρι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (13-3), με τις Σπαρκς να μαζεύουν την διαφορά και να περνούν μπροστά στο σκορ (17-15, 9'), αλλά τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-17). Η ομάδα από το Φοίνιξ είχε το πάνω χέρι στο σκορ στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Οι φιλοξενούμενες, παρά την πίεση των Σπαρκς, ανέβασαν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους την διαφορά και πήραν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-49). Οι Φοίνιξ Μέρκιουρι δημιούργησαν μια διαφορά σε διψήφια νούμερα στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας τις Λος Άντζελες Σπαρκς με 80-66.

Με αυτήν την νίκη, οι Μέρκιουρι ανέβηκαν στο 6-7 και την τρίτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Σπαρκς έπεσαν στο 5-6 και την πέμπτη θέση της Δύσης.

Από τις Μέρκιουρι ξεχώρισαν οι Ντίγκινς-Σμιθ και Τέρνερ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σπαρκς διακρίθηκαν οι Γουίλερ και Σάικς με 17 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 17-17, 36-44, 49-62, 66-80