Πήραν φόρα οι Λίνξ, πολύ σκληρές για να πεθάνουν οι Σκάι (vids)

Οι Σικάγο Σκάι "απέδρασαν" από την έδρα των Ιντιάνα Φέβερ, επικρατώντας εκτός έδρας με 83-79, με τις Μινεσότα Λίνξ να νικούν τις Λος Άντζελες Σπάρκς με 80-64, κάνοντας την τέταρτη τους νίκη σε πέντε ματς.

Ιντιάνα Φέβερ-Σικάγο Σκάι: 79-83

Οι Σκαι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα από την Ιντιάνα να περνάει μπροστά (23-22), αλλά τις φιλοξενούμενες να ξαναπαίρνουν τα ηνία του σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-27). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την ομάδα από το Σικάγο να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-49).

Αν και οι Φέβερ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους έκαναν ένα σερί 17-11, οι Σκάι δεν έχασαν λεπτό το προβάδισμα και πήραν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-66). Σε θρίλερ εξελίχθηκε η τέταρτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και την ομάδα από το Σικάγο να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 83-79.

Με αυτήν την νίκη, οι Σκάι ανέβηκαν στο 4-7 και την πέμπτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Φέβερ έπεσαν στο 1-11 και την έκτη θέση της Ανατολής.

Από τις Σκαι ξεχώρισαν οι Πάρκερ (14ρ.) και Γκουίγκλει με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Φέβερ διακρίθηκαν οι ΜακΚόβαν (13ρ.) και Μίτσελ με 20 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 27-29, 49-56, 66-67, 79-83

Tα highlights:

Μινεσότα Λινξ-Λος Άντζελες Σπαρκς: 80-64

Οι Λίνξ ξεκίνησαν πιο δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-19). Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 23-16 και κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-35).

Η ομάδα από το Λος Άντζελες αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και μείωσε την διαφορά, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 22-8, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57). Η ομάδα από την Μινεσότα έτρεξε με την σειρά της ένα επί μέρους σκορ 23-7 και κατάφερε να διαχεριστεί σωστά την κατάσταση, ώστε να νικήσει εντός έδρας τις Λος Άντζελες Σπαρκς με 80-64 και να ανέβει στο 4-5 και την πέμπτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ίδιο ρεκόρ με τις έκτες Σπάρκς.

Από τις Λίνξ ξεχώρισαν οι Ντάγκερφιλντ και Φόουλς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σπαρκς διακρίθηκαν οι Κούπερ και Ζαχούι με 17 και 15 πόντους,.

Περίοδοι: 26-19, 49-35, 57-57, 80-64