Πέρασε και από την Ατλάντα το εξπρές του Σιάτλ, τρεις σερί νίκες για τις Γουίνγκς (vid)

Οι Σιάτλ Στορμ συνεχίζουν νικηφόρα και πέτυχαν την ένατη νίκη τους στην φετινή σεζόν, επικρατώντας εκτός έδρας τις Ατλάντα Ντριμ με 86-75, ενώ οι Γουίνγκς "άλωσαν" την έδρα της ομάδας του Φοίνιξ, με αποτέλεσμα να νικήσουν με 77-59.

Φοίνιξ Μέρκιουρι-Ντάλας Γουίνγκς: 59-77

Οι Γουίνγκς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-12). Παρά το γεγονός ότι οι Μέρκιουρι μάζεψαν την διαφορά και μείωσαν στους τρεις πόντους (32-29, 18'), οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-33).

Η ομάδα από το Ντάλας διαχειρίστηκε την κατάσταση και πήραν μια διαφορά σε διψήφια νούμερα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την ομάδα από το Φοίνιξ να μειώνει, αλλά τις φιλοξενούμενες να έχουν προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-48). Οι Γουίνγκς ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 20-11 στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας τις Μέρκιουρι με 77-59.

Με αυτήν την νίκη, οι Μέρκιουρι ανέβηκαν στο 5-5 και την τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Γουίνγκς με το ίδιο ρεκόρ (5-5) αλλά με πλεονέκτημα, είναι στην τρίτη θέση της Δύσης.

Από τις Γουίνγκς ξεχώρισαν οι Ογκουνμποβάλε και Σαμπαλί με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μέρκιουρι διακρίθηκαν οι Γκρίνερ και Ντίγκινς-Σμιθ με 19 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 12-23, 33-40, 48-57, 59-77

Τα highlights:

Ατλάντα Ντριμ-Σιάτλ Στορμ: 75-86

Oι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα από το Σιάτλ να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, αλλά τις Ντριμ να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Οι Σιάτλ πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 25-13 και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-35).

Οι φιλοξενούμενες έχτισαν μια διαφορά σε διψήφιο νούμερο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήραν προβάδισμα με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-58). Οι Σιάτλ διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας τις Ντριμ με 86-75.

Με αυτήν την νίκη, οι Στορμ ανέβηκαν στο 9-2 και την πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Ντριμ έπεσαν στο 4-6 και στην τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από την ομάδα από το Σιάτλ ξεχώρισαν οι Λόιντ και Στιούαρτ (13ρ.) με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα της Ατλάντα διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς (11ρ.) και Πάρκερ με 19 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 22-20, 35-45, 58-69, 75-86