Ακάθεκτες για τον τίτλο οι Σιάτλ Στορμ, νίκη γοήτρου για τις Σκάι (vids)

Οι Στόρμ "άλωσαν" την έδρα της Ατλάντα και επικράτησαν με 95-71, ενώ οι Σκάι υπερασπίστηκαν την έδρα τους νικώντας τις Ιντιάνα Φέβερ με 92-76.

Ατλάντα Ντριμ-Σιάτλ Στορμ: 71-95

Αν και η ομάδα από το Σιάτλ ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε τον έλεγχο του ματς στα πρώτα λεπτά, οι Ντριμ πίεσαν και κράτησαν χαμηλά το σκορ, με τις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά μόνο με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). Παρά το γεγονός ότι η ομάδα από την Ατλάντα έφερε το ματς στα ίσα (42-42), οι Στορμ κατάφεραν να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Οι Ντριμ πίεσαν πολύ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήραν προβάδισμα δύο πόντων (51-49), αλλά η ομάδα από το Σιάτλ έκανε ένα επί μέρους σκορ 20-10 και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-61).  Οι Στορμ πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 26-10 και κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας τις Ντριμ με 95-71.

Με αυτήν την νίκη, οι Στορμ ανέβηκαν στο 8-2 και την πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Ντριμ έπεσαν στο 4-5 και την τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Σιάτλ ξεχώρισαν οι Λόιντ και Στιούαρτ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Ντριμ διακρίθηκε η Χάγιες με 23 πόντους, ενώ οι Σιμς, Γουίλιαμς και Γουίλιαμς (12ρ.) με οχτώ πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 23-28, 43-45, 61-69, 71-95

Τα highlights:

Σικάγο Σκάι-Ιντιάνα Φέβερ: 92-76

Οι Σκαι πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ της ομάδας από το Σικάγο κινήθηκε σε διψήφιο ποσοστό και οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-39).

Αν και η ομάδα από την Ιντιάνα έριξε την διαφορά στους τέσσερς πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Σκάι με ένα επί μέρους σκορ 9-2 κατάφεραν να προηγηθούν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-58). Η ομάδα από το Σικάγο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας την Ιντιάνα Φέβερ με 92-76.

Με αυτήν την νίκη οι Σκαι ανέβηκαν στο 3-7 και την πέμπτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Ιντιάνα Φέβερ έπεσαν στο 1-10 και την έκτη θέση στην Ανατολή.

Από τις Σκάι ξεχώρισε η Βάντερσλοτ με 12 πόντους και εννιά ασίστ, ενώ οι Ντόλσον και Στίβενς σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την ομάδα από την Ιντιάνα διακρίθηκαν οι Κ. Μίτσελ και Τ. Μίτσελ με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 25-12, 51-39, 69-58, 92-76