Οι Μίστικς έκοψαν την φόρα των Λίνξ, «απόδραση» από την Αριζόνα για τις Γουίνγκς (vids)

Οι Μίστικς με μια εντυπωσιακή τρίτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν τις Λίνξ με 85-81, ενώ οι Γουίνγκς "άλωσαν" το Φοίνιξ, επικρατώντας των Μέρκιουρι με 85-81.

Γουάσινγκντον Μίστικς-Μινεσότα Λινξ: 85-81

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, μετις Γουίνγκς να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Η ομάδα από το Ντάλας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρονου (42-35).

Η ομάδα από το Φοίνιξ βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 16-7, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί και με τρεις πόντους (58-55). Βέβαια οι φιλοξενούμενες μάζεψαν την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-61). Οι Γουίνγκς είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας τις Μέρκιουρι με 85-81.

Με αυτήν την νίκη, οι Γουίνγκς ανέβηκε στο 4-5 και την πέμπτη θέση, ενώ οι Μέρκιουρι έπεσαν στο 5-4 και την τέταρτη θέση.

Από τις Γουίνγκς ξεχώρισαν οι Ογκουνμποβάλε και Μάμπρει με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μέρκιουρι διακρίθηκαν οι Γκρίνερ (16ρ.) και Ντίγκινς Σμιθ με 27 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 13-19, 35-42, 61-61, 81-85

Τα highlights:

Φοίνιξ Μέρκιουρι-Ντάλας Γουίνγκς: 81-85

Οι Γουίνγκς είχαν το προβάδισμα κατά κύριο λόγο στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την ομάδα από την Γουάσινγκτον να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-38).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες έτρεξαν από δύο μεγάλα σερί. Η τρίτης περίοδος άνηκε στις Μίστικς, οπού είχε ένα επί μέρους σκορ 27-18 και πήρε προβάδισμα με 14 πόντους στο 30' (70-56). Αν και οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 14 πόντους στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, οι Λινξ μείωσαν με ένα επί μέρους σκορ 25-15, αλλά οι Μίστικς διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας με 85-81.

Με αυτήν την οι Μίστικς ανέβηκαν στο 3-5 και την τέταρτη θέσξη της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι Λίνξ έπεσαν στο 3-5 και την έκτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας.

Από τις Μίστικς ξεχώρισαν οι Τσαρλς και Χάινς-Άλεν με 31 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Λίνξ διακρίθηκαν οι Κολλίερ και Άτκινς με 22 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 17-18, 43-38, 70-56, 85-81