Μίστικς-Σπαρκς 89-71: Με «23αρα» Άτκινς και double double της Τσαρλς υπέταξαν την ομάδα του Λος Άντζελες (vid)

Οι Μίστικς με μια εξαιρετική πρώτη και τρίτη περίοδο, επικράτησε των Σπαρκς με 89-71, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 4-5 και την τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες έπεσε στο 4-4 και στην τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι Μίστικς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι με εννιά πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14).  Παρότι οι Σπαρκς μείωσαν την διαφορά και στους πέντε πόντους (23-18), η ομάδα από την Γουάσινγκτον διατήρησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-35).

Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 24-16 και πήραν προβάδισμα με 18 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-51). Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό πόντων και πάνω από το +20 κατά κύριο λόγο, με τις Μίστικς να νικούν εντός έδρας τις Σπαρκς με 89-71.

Από τις Μίστικς ξεχώρισαν οι Άτκινς και Τσάρλς (10ρ.) με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σπαρκς διακρίθηκαν οι Κούπερ και Σάικς με 11 και 10 πόντους.

Η Τίνα Τσαρλς μετά το σημερινό παιχνίδι πέτυχε το 158ο double double της καριέρας της στο WNBA και ξεπέρασε την Λίσα Λέσλι με τα 157 double double στην σχετική λίστα και βρίσκεται στην δεύτερη θέση, με πρώτη να είναι η Σίλβια Φόουλς με 169 double double.

Περίοδοι: 23-14, 45-35, 69-51, 89-71