«Άλωσαν» και την Γουάσινγκτον οι Έισις, ασταμάτητες οι Σαν και Σπαρκς (vids)

Σπουδαίο διπλό στην Γουάσινγκτον πήραν οι Έισις επί των Μίστικς με 96-93, ενώ συνέχισαν νικηφόρα οι Λος Άντζελες Σπάρκς και  Κονέκτικατ Σαν.

Αναλυτικά:

Γουάσινγκτον Μίστικς-Λας Βέγκας Έισις: 93-96

Παρότι οι Είσις προηγήθηκαν και με πέντε πόντους (7-2), οι Μίστικς ανέβασαν την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 27-17 και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-24). Το σκορ ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από το Λας Βέγκας να πιέζει, αλλά τις γηπεδούχες να κρατούν το προβάδισμα για ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (57-56).

Αλλαγή σκηνικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αφού οι φιλοξενούμενες πήραν τα ηνία του αγώνα και πήραν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-75). Αν και η ομάδα από το Λας Βέγκας πήρε διαφορά και 13 πόντων στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (90-77), οι Μίστικς κάλυψαν την απόσταση και ισοφάρισαν (90-90), αλλά εν τέλει οι Έισις πήραν την εκτός έδρας νίκη με 96-93.

Με αυτήν την νίκη η ομάδα από το Λας Βέγκας ανέβηκε στο 7-3 και την δεύτερη θέση, ενώ η ομάδα από την Γουάσινγκτον έπεσε στο 2-5 και την τέταρτη θέση.

Από τις Έισις ξεχώρισαν οι Κάμπατζ (11ρ.) και Γιάνγκ με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μίστικς διακρίθηκαν οι Χάινς-Άλεν (13ρ.) και Άτκινς με 32 και 29 πόντους.

Περίοδοι: 29-24, 57-56, 75-78, 93-96

Τα highlights:

Λος Άντζελες Σπάρκς-Σικάγο Σκάι: 68-63

Οι Σπαρκς πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Η ομάδα από το Λος Άντζελες διατήρησε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Οι Σκαι ανέτρεψαν τις καταστάσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αφού με ένα επί μέρους σκορ 18-9, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με δύο πόντους (49-47), με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-49). Οι Σκάι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις παίκτριες από τις Σπαρκς να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 15-6 και να νικούν εντός έδρας με 68-63.

Με αυτήν την νίκη οι Σπαρκς ανέβηκαν στο 4-3 και στην τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Σκάι έπεσαν στο 2-7 και την πέμπτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Σπαρκς ξεχώρισε η Γουίλερ με 22 πόντους, με τις Κούπερ και Ζαχούι (10ρ.) να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από τις Σκαι διακρίθηκαν οι Κόπερ και Χέμπαρντ (10ρ.) με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 21-14, 40-31, 49-49, 68-63

Κονέκτικατ Σαν-Νιου Γιορκ Λίμπερτι: 85-64

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τις Σανς να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους κομμάτια και τις γηπεδούχες να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Η ομάδα από το Κονέκτικατ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 42-27 και κατάφερε να διαχειριστεί αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικήσει την Λίμπερτι με 85-64.

Οι Σαν ανέβηκαν  στο 8-2 και την πρώτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, με τις Λίμπερτι να πέφτουν στο 5-4 και την τρίτη θέση.

Από τις Σαν ξεχώρισε η Ζονγκουέλ Τζόουνς με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και τρεις ασίσε σε 34:21 λεπτά, οπού για πέμπτο σερί παιχνίδι σκοράρει πάνω από είκοσι πόντους, με τις Μπριονα Τζόουνς και Μπόνερ να βάζουν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα Από τις Λίμπερτι διακρίθηκαν οι Άλεν και Γουίτκομπ με 14 και εννιά πόντους.

Περίοδοι: 24-19, 43-37, 62-49, 85-64