Τρίτη σερί νίκη για Λίνξ, «απέδρασαν» από το Σιάτλ οι Γουίνγκς (vid)

Οι Μινεσότα Λίνξ νίκησαν την Ατλάντα Ντριμ με 100-80 και έκαναν την τρίτη σερί τους νίκη, ενώ η Ογκουνμποβάλε με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο έδωσε την εκτός έδρας νίκη των Γουίνγκς επί των Στορμ με 68-67.

Μινεσότα Λίνξ-Ατλάντα Ντριμ: 100-80

Οι Λίνξ πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 16 πόντους (21-5), με την ομάδα από την Ατλάντα να μαζεύει την διαφορά, αλλά τις γηπεδούχες να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-23). Η ομάδα από την Μινεσότα έπαιρνε διαφορά οχτώ πόντων στις επόμενες τρεις περιόδους και διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να νικήσει την Ντριμ εντός έδρας με 100-80.

Η ομάδα από την Μινεσότα ανέβηκε στο 3-4 και την πέμπτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ η ομάδα από την Ατλάντα έπεσε στο 4-4 και την τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Λίνξ ξεχώρισε η Μακμπράιντ με 19 πόντους, ενώ οι Ντάγκερφιλντ και Φόουλς σκόραραν από 17 πόντους έκαστος. Από τις Ντριμ διακρίθηκαν οι Χάγιες και Μακντόναλντ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 29-23, 52-38, 76-64, 100-80

Τα highlights:

Σιάτλ Στορμ-Ντάλας Γουίνγκς: 67-68

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις Γουίνγκς να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Οι Στορμ πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 20-11 και κατάφεραν να προηγηθούν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνοτ (33-28).

Η ομάδα από το Σιάτλ συνέχισε δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-49).  Αν και οι Στορμ είχαν το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, οι Ντάλας Γουίνγκς ανέτρεψαν τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 19-11 αλλά και το τρίποντο της Ογκουνμποβάλε στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε την εκτός έδρας νίκη με 68-67.

Με αυτήν την νίκη οι Γουίνγκς ανέβηκαν στο 3-5 και την έκτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, με τις Στορμ να πέφτουν στο 7-2 αλλά να παραμένουν στην πρώτη θέση της Δύσης.

Από τις Γουίνγκς ξεχώρισαν οι Ογκουνμποβάλε και Μάμπρει με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Στορμ διακρίθηκαν οι Λόιντ και Στιούαρτ με 25 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 13-17, 33-28, 56-49, 67-68