Με buzzer beater της Λόιντ στην παράταση νίκησαν οι Στορμ, πολύ σκληρές για να πεθάνουν οι Λινξ (vid)

Οι Σιάτλ Στορμ νίκησαν στην παράταση τις Ντάλας Γουίνγκς με 105-102 με ένα τρίποντο της Λόιντ στην εκπνοή του  έξτρα πενταλέπτου, ενώ οι Λινξ διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την πίεση των Ντριμ, επικρατώντας με 86-84 και κάνοντας την δεύτερη σερί νίκη τους.

Μινεσότα Λίνξ-Ατλάντα Ντριμ: 86-84

Οι Λινξ  πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους (15-7), με την Ντριμ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 9' (21-21), αλλά τις γηπεδούχες να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21).  Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από την Ατλάντα να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τις Λινξ να ανατρέπει το σκορ, με την Ντριμ να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Οι Ντριμ διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-63). Και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με τις Λίνξ με ένα επί μέρους σκορ 23-16, να ανατρέπουν την κατάσταση και να νικούν με 86-84.

Με αυτήν την νίκη, οι Λίνξ ανέβηκαν στο 2-4 και την έκτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Ντριμ έπεσαν στο 4-3 και την τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Λινξ ξεχώρισαν οι Κολλιέρ και ΜακΜπράιντ με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Ντριμ διακρίθηκε η Χέις με 23 πόντους, ενώ οι Γουίλιαμς και ΜακΝτόναλντ σκόραραν από 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 23-21, 41-42, 63-68, 86-84

Δείτε τα highlights:

Media Availabilty: Η προπονήτρια των Μινεσότα Λινξ δήλωσε μεταξύ άλλων ότι: "Είμαι πολύ χαρούμενη με αυτό το αποτέλεσμα, υπήρχαν κάποιες στιγμές στο παιχνίδι, που ήμασταν κοντά στο να τους δώσουμε έναυσμα και πολλά δεν πήγαν με το σωστό τρόπο. Βρήκαμε τρόπους να απαντήσουμε, διατηρήσαμε την διαφορά, δώσαμε ότι είχαμε, είχαμε καλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε, αυτό είναι ένα από τα κλειδιά για το παιχνίδι, όχι απλά τα λάθη, πετύχαμε σίγουρα το αποτέλεσμα και ιδιαίτερα τελειώσαμε το παιχνίδι με τον τρόπο που θέλουμε να το καταφέρουμε. Η Κρίσταλ δεν ήταν σε καλό σημείο, ήξερα ότι θα της στήσουν παγίδα, είχε ταχύτητα και ξέφυγα από την παγίδα, οπότε αυτό είναι ένα μάθημα που πήραμε και εγώ και η νεαρή παίκτρια. Αλλά, συνολικά το παιχνίδι πήγε οπως νόμιζα ότι μπορούσε να πάει. Αυτή είναι μια ομάδα που κάνει πολλές επιθέσεις και θεωρώ ότι για τις περισσότερες φορές, όταν είχαμε άμυνα, η δουλειά των γκαρντ γινόταν πολύ δύσκολη. Η ΜακΝτόναλντ έκανε πραγματικά μεγάλο παιχνίδι όπως και η Μπράνφορντ, οι δύο αυτές παίκτριες για τις οποίες είχαμε μιλήσει πριν λίγο, οπότε δεν μας προκάλεσε έκπληξη. Αλλά οι δεύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο πραγματικά μας πλήγωσαν. Έβαλαν τα τρίποντα, τους δίνω τα εύσημα για αυτό...εμείς τότε απλώς πήραμε τις θέσεις μας στο παρκέ και παίξαμε κάποιες πάσες για να βρούμε ρυθμό".

Σιάτλ Στορμ-Ντάλας Γουίνγκς: 105-102

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις Στορμ να έχουν το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-28). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από το Σιάτλ να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τις Γουίνγκς με δέκα σερί πόντους να προηγούνται με τέσσερις πόντους (49-45). Οι γηπεδούχες με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 12-5, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-54).

Αν και οι Στορμ προηγήθηκαν ακόμη και με δέκα πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (75-65), η ομάδα από το Ντάλας με ένα επί μέρους σκορ 11-3, κατάφερε να προηγηθεί με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-75).  Παρότι η ομάδα από το Σιατλ δεν έχασε τον έλεγχο στην τέταρτη περίοδο, οι Γουίνγκς ήταν άκρως ανταγωνιστικές, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (96-96). Το παιχνίδι ήταν ανοικτό στο έξτρα πεντάλεπτο, με την Λόιντ με buzzer beater να διαμορφώνει το τελικό 105-102 και να δίνει την νίκη στις Στορμ.

Με αυτήν την νίκη οι Στορμ ανέβηκαν στο 7-1 και την πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, με τις Γουίνγκς να πέφτουν στο 2-5 και την έκτη θέση.

Από τις Στορμ ξεχώρισαν οι Λόιντ και Στιούαρτ με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Γουίνγκς διακρίθηκαν οι Μάμπρει και Ογκουμποβάλε με 24 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 34-28, 57-54, 75-76, 96-96 (τέλος της κανονικής περιόδου),  105-102 (τέλος της παράτασης)