«Άλωσαν» την Νέα Υόρκη οι Έισις, υπερασπίστηκαν την έδρα τους οι Μέρκιουρι και Σπαρκς (vids)

Οι Λας Βέγκας Είσις συνεχίζουν ακάθεκτοι να εντυπωσιάζουν έχοντας τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε ματς, καθώς νίκησαν εκτός έδρας τις Λίμπερτι με 94-82, ενώ υπερασπίστηκαν την έδρα τους οι Φοίνιξ Μέρκιουρι και οι Λος Άντζελες Σπαρκς.

Νιου Γιορκ Λίμπερτι-Λας Βέγκας Έισις: 82-94

Οι Έισις όπως στα περισσότερα παιχνίδι, ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-16). Αν και η ομάδα από το Λας Βέγκας προηγήθηκε με 19 πόντους, οι Λίμπερτι μείωσαν και έφτασαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους, με τις φιλοξενούμενες να διατηρούν το προβάδισμα στους οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-44).

Οι Έισις διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και νίκησαν εκτός έδρας τις Λίμπερτι με 94-82.

Με αυτή την νίκη, οι Έισις ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-3 και την δεύτερη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Λίμπερτι έπεσαν στο 5-3 και την τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Έισις ξεχώρισαν οι Γουίλσον (13 ρ., πέντε άσιστ) και Γιάνγκ με 30 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Λίμπερτι διακρίθηκαν οι Λάνει και Άλεν με 23 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 16-30, 44-52, 57-75, 82-94

Τα highlights:

Φοίνιξ Μέρκιουρι-Σικάγο Σκάι: 77-74

Αν και οι Σκάι ξεκίνησαν με έξι πόντους στα πρώτα λεπτά (6-0), οι Μέρκιουρι πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 18-10 και κατάφεραν να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Η ομάδα από το Φοίνιξ διεύρυνε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-26).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Μέρκιουρι ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 25-9 και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-43). Οι Σκάι όμως με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 22-14, κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι στο τέλος της κανονικής περιόδου (65-65). Οι Μέρκιουρι χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησαν εντός έδρας με 77-74.

Με αυτήν την νίκη, οι Μέρκιουρι ανέβηκαν στο 5-3 και την τρίτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Σκαι έπεσαν στο 2-6 και την πέμπτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Μέρκιουρι ξεχώρισαν οι Ντίγκινς-Σμιθ και Γκρίνερ (12ρ.) με 28 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σκάι διακρίθηκαν οι Κούπερ και Ντόλσον με 14 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 18-16, 34-26, 43-51, 65-65 (τέλος της κανονικής περιόδου), 77-74 (τέλος της παράτασης)

Λος Άντζελες Σπαρκς-Ιντιάνα Φέβερ: 98-63

Οι Σπαρκς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-25). Η ομάδα από το Λος Άντζελες διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας την Ιντιάνα Φέβερ με 98-63.

Με αυτήν την νίκη, οι Σπαρκς ανέβηκαν στο 3-3 και την τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Φέβερ έπεσαν στο 1-10 και την έκτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Σπαρκς ξεχώρισαν οι Τόλιβερ και Κούπερ με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Φέβερ διακρίθηκε ο Μίτσελ με 15 πόντους, ενώ οι Λαβέντερ και Μίτσελ σκόραραν από δέκα έκαστος.

Περίοδοι: 25-14, 48-25, 71-43, 98-63