NBA, Χόρνετς-Σέλτικς 118-130: Με 51αρα του Τέιτουμ

Οι Σέλτικς νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 130-118 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 33-12, ενώ η ομάδα από την Σάρλοτ έπεσε στο 11-34.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Σέλτικς και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-22). Η ομάδα από την Βοστώνη προστάτεψε την διαφορά της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (92-86).

Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε πόντους (68-63, 22' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (92-86). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (38-32), με τους Σέλτικς να είναι καλύτεροι, για αυτό και νίκησαν εκτός έδρας με 130-118.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ και Γουάιτ με 51 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι ΜακΝτάνιελς και Μπολ με 26 και 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-35, 55-66, 86-92, 118-130