Μάβερικς-Σανς 111-101: Το Ντάλας έβρεξε τρίποντα και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά

Οι Μάβερικς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Σανς με 111-101, κάνοντας το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι Μάβερικς ήταν καταιγιστικοί από την αρχή του αγώνα, έχοντας δώδεκα πόντους προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-25), Αν και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +17 (46-29, 15' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δωδεκαλέπτου, οι Σανς προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά (54-48, 20' λεπτό), αλλά υπολείπονταν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (68-56).

Αν και η ομάδα από το Ντάλας διατήρησε αναλλοίωτη την διαφορά της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πολύ την απόσταση και στο 46' λεπτό, είχαν τέσσερις πόντους απόσταση (82-78). Οι κυανόλευκοι με πέντε σερί πόντους στα επόμενα δύο λεπτά, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-78). Οι Μάβερικς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, με τους Σανς να συνεχίζουν να πιέζουν, αλλή η ομάδα από το Ντάλας νίκησε εντός έδρας με 111-101. Κλειδί ήταν για τους Μάβερικς τα τρίποντα, αφού  είχαν 14/24 τρίποντα στο ημίχρονο και σττο τέλος του αγώνα ( 20/44 - 45.5%).

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (7ρ. και έντεκα ασίστ) και Φίνει-Σμιθ (8ρ. και μία ασίστ) με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Μπούκερ (4ρ. και επτά ασίστ) και Κράουντερ (6ρ. και μία ασίστ) με 35 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 37-25, 68-56, 87-76, 111-101.