Μάβερικς-Μπουλς 113-99: Έκτη σερί νίκη για το Ντάλας με triple double του Λούκα Ντόντσιτς

Οι Μάβερικς πέτυχαν την έκτη σερί τους νίκη, επικρατώντας των Μπουλς με 113-99, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 22-18, ενώ η ομάδα από το Σικάγο έπεσε στο 26-11.

Οι Μπουλς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-22). Οι Μάβερικς πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 32-23 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (55-54).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Ντάλας να έχει τον πρώτο λόγο και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-79). Οι Μάβερικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Μπουλς με 113-99.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκε ο Ντόντσιτς με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ, ενώ οι Γκριν και Κλέμπερ σκόραραν από 18 πόντους έκαστος. Από τους Μπουλς ξεχώρισαν οι ΝτεΡόζαν και Λαβίν με 20 πόντους.

Περίοδοι: 22-32, 54-55, 83-79, 113-99