NBA: Εκτός έδρας νίκη με Μπάτλερ οι Χιτ, «απόδραση» από το Κλίβελαντ για Χοκς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου (1/1) για τους αγώνες του NBA.

Αναλυτικά:

Κίνγκς-Μάβερικς: 96-112

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Κίνγκς να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (39-34). Οι Μάβερικς βρήκαν απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, προσπέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-56). Η ομάδα από το Ντάλας διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο μισό και νίκησε εκτός έδρας τους Κίνγκς με 112-96. Οι Μάβερικς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 17-18, ενώ οι Κίνγκς έπεσαν στο 15-22.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Πόρζινγκις (9ρ. και έξι ασίστ) και Μπράνσον (5ρ. και οχτώ ασίστ) με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Κίνγκς ξεχώρισαν οι Χάλιμπαρτον (4ρ. και δέκα ασίστ) και Μπάγκλει (5ρ. και μία ασίστ) με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 39-34, 56-62, 76-94, 96-112

Ρόκετς-Χιτ: 110-120

Οι Χιτ πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (74-60). Η ομάδα από το Μαιάμι διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε τους Ρόκετς εκτός έδρας με 120-110 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-13, ενώ η ομάδα από το Χιούστον έπεσε στο 10-26.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Μπάτλερ και Γκάι με 37 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαν οι Τέιτ και Γούντ με 22 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 30-41, 60-74, 87-90, 110-120

Καβαλίερς-Χοκς: 118-121

Οι Καβαλίερς ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-51).  Η ομάδα από την Ατλάντα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 40-22, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-88). Οι Χοκς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Καβαλίερς με 121-118, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 16-19, ενώ η ομάδα από το Κλίβελαντ έπεσε στο 20-16.

Από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Γιάνγκ και Μάις με 35 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Καβαλίερς ξεχώρισαν οι Λοβ (11ρ. και τέσσερις ασίστ) και Άλλεν (8ρ.) με 35 κι 21 πόντους.

Περίοδοι: 32-25, 66-51, 88-91, 118-121

Ράπτορς-Κλίπερς: 116-108

Οι Ράπτορς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-20), με την ομάδα από το Λος Άντζελες να βρίσκει απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 33-24 και να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-56). Αν και οι Κλίπερς πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-82), οι Ράπτορς πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 34-21 και νίκησαν εντός έδρας με 116-108. Η ομάδα από το Τορόντο ανέβηκε στο 15-17, ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες έπεσε στο 18-18.

Από τους Ράπτορς διακρίθηκαν οι Βανβλίτ (4ρ. και εννέα ασίστ) και Ανουνόμπι (6ρ.) με 31 και 26 πόντους, με τον Σιακάμ να έχει 25 πόντους, 19 ριμπάουντ και επτά ασίστ. Από τους Κλίπερς ξεχώρισαν οι Μόρις και Μαν (11ρ. και μία ασίστ) με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 32-29, 56-62, 82-87, 116-108

Γκρίζλις-Σπερς: 118-105

Οι Γκρίζλις άρχισαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-26). Οι Σπερς απάντησαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την ομάδα από το Μέμφις να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-61).

Καταιγιστική η ομάδα από το Μέμφις στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 27-18, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με έντεκα πόντους στο 36' λεπτό (90-79). Οι Γκρίζλις κράτησαν την απόσταση  τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν τους Σπερς με 118-105, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 23-14, ενώ η ομάδα από το Σαν Αντόνιο έπεσε στο 14-20.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μοράντ (6ρ. και οχτώ ασίστ) και Τζόουνς (4ρ. και τέσσερις ασίστ) με 30 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Φόρμπες, Ποελτλ και Γουάιτ με 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 32-26, 63-61, 90-79, 118-105

Θάντερ-Νικς: 95-80

Αν και οι Νικς πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (12-3, 5' λεπτό), οι Θάντερ προσπέρασαν στο σκορ και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).  Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-49).

Οι Θάντερ ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν τους Νικς με 95-80, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 13-22, ενώ οι Νικς έπεσαν στο 17-19.

Περίοδοι: 23-20, 51-49, 74-65, 95-80

Τζαζ-Τίμπεργουλβς: 120-108

Οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο λόγο στην αρχή και πήραν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-50). Άμεση απάντηση ήρθε από τους Τίμπεργουλβς, οι οποίοι με ένα επί μέρους σκορ 37-23, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-86). Οι Τζαζ πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 34-21, διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας με 120-108, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 26-9, ενώ η ομάδα από την Μινεσότα έπεσε στο 16-19.

Από τους Τζαζ διακρίθηκαν οι Μίτσελ (6ρ. και πέντε ασίστ) και Μπογκντάνοβιτς (12ρ. και δύο ασίστ) αντίστοιχα, ενώ από τους Τίμπεργουλβς ξεχώρισαν οι Έντουαρντς και Μπίσλει με 26 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 29-22, 63-50, 86-87, 120-108