Λέικερς-Μπλέιζερς 139-106: Με «43αρα» του Λεμπρόν σάρωσαν το Πόρτλαντ

Καταιγιστικοί ήταν οι Λέικερς κόντρα στους Μπλέιζερς, τους οποίους επικράτησαν με 139-106, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 18-19, ενώ η ομάδα από το Πόρτλαντ έπεσε στο 13-22.

Οι Λέικερς ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (43-28). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (69-54).

Η ομάδα από το Λος Άντζελες πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-23, προηγήθηκε με 24 πόντους (101-77). Οι Λέικερς διεύρυναν συνεχώς το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Μπλέιζερς με 139-106.

Από τους Λέικερς διακρίθηκαν οι Τζέιμς (14ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μονκ με 43 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπλέιζερς ξεχώρισαν οι Μάκλεμορ και Λίλαρντ (4ρ., 7 ασίστ) με 28 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 43-28, 69-54, 101-77, 139-106