Σέλτικς-Σανς 123-108: Επικράτησε με σβηστές τις μηχανές η ομάδα από την Βοστώνη

Επιστροφή στις νίκες για τους Σέλτικς, οι οποίοι ήταν ισοπεδωτικοί κόντρα στους Σανς, τους οποίους επικράτησαν εντός έδρας με 123-108 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 17-19, ενώ η ομάδα από το Φοίνιξ έπεσε στο 27-8.

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-20). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-41).

Η ομάδα από την Βοστώνη συνέχισε δυναμικά να διατηρεί το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (100-77). Οι Σανς προσπάθησαν να μαζέψουν στην τέταρτη περίοδο την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 31-23, αλλά οι Σέλτικς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας με 123-108.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Μπράουν (11ρ. και μία ασίστ) και Σμαρτ (9ρ. και τρεις ασίστ) με 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Μπούκερ (6ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τζόνσον (5ρ. και μία ασίστ) με 22 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 32-20, 67-41, 100-77, 123-108