Νετς-Σίξερς 102-110: Οι Σίξερς πήραν την ματσάρα με «34αρα» του Εμπίντ

Εντάσεις, ματσάρα και εκτός έδρας νίκη για τους Σίξερς επί των Νετς με 110-102, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 19-16, ενώ η ομάδα από το Μπρούκλιν έπεσε στο 23-10.

Υψηλό το σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Σίξερς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (39-31).  Αν και η ομάδα από την Φιλαδέλφεια συνέχισε κατά κύριο λόγο στο δεύτερο δωδεκάλεπτο να έχει το πάνω χέρι, οι Νετς έχοντας ένα επί μέρους σκορ 23-16, βρήκαν απαντήσεις, με τους φιλοξενούμενους όμως τελικώς να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (55-54).

Ο αγώνας έγινε ντέμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ στα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο προβάδιασμα, αλλά την ομάδα από την Φιλαδέλφεια να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-82). Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Σίξερς να διαχειρίζονται πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικούν εκτός έδρας με 110-102. Ιδιαίτερα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι ο Κέβιν Ντουράντ επέστρεψε στη δράση και βγήκε από το πρωτόκολλο κορονοϊού και είχε...αντιπαράθεση με τον Τζοέλ Εμπίντ, ο οποίος ανταπέδωσε το  "Go Home" του KD στο πρώτο παιχνίδι και απάντησε με το ίδιο νόμισμαν, αναφέροντας : "Γυρίστε σπίτια σας".

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Εμπίντ (7ρ. και μία ασίστ) και Μάξει (7ρ. και τέσσερις ασίστ) με 34 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Ντουράντ (6ρ. και τέσσερις ασίστ) και Χάρντερ (14ρ. και 10 ασίστ) με 33 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 31-39, 54-55, 82-84, 102-110